Yer Seçimi

Yer Seçimi

  • Yer seçiminde görünürlük ve ulaşılabilirlik en önemli faktörlerin başında gelir. Restoran ve reklam tabelası görünür ve geniş cepheli olmalıdır. Cadde lokasyonlarda anlık görüp karar vererek gelinebilecek, yaya trafiğine hizmet edebilecek noktalar seçilmelidir. Bir Yeşil Künefe restoranı için cadde seviyesinde ortalama butik için min 50 m2, künefe salonu için min 150 M2 mutfak, tuvalet alanı olmak üzere toplam 200 M2 alan gereklidir
  • Demografik yapı, satınalma gücüne doğrudan etki eden en önemli kriterdir. Yeşil Künefe hedef kitlesi, 15-55 yaş grubu, orta /üst gelir grubu, minimum 20.000 Çevre Nüfusu, %60 ticari ve %40 konut bölgeleri, Kadın-Erkek, Öğrenci, Mavi-Beyaz yakalı gruptur.
  • Potansiyel yaya trafiği yaratan faaliyetler büyük önem taşır. Bunlar; Ticari ( Parakende, Sinema, Eğlence Merkezleri vb), İdari (Üniversiteler, Okullar, Devlet Daireleri V.B.) ve Ulaşım (Metro, Otobüs Durakları, Havalimanı V.B.) adı altında sınıflandırılabilir.
  • Hedef Lokasyonda, günlük yaya trafiği yoğunluğu yüksek olmalıdır. Lokasyon çevresine ait çalışma-aktivite saatleri önem taşır. Alternatif noktaların değerlendirilmesinde değişik zamanlardaki saatlik, günlük, haftalık, aylık ve sezonluk ) yaya ve taşıt trafiği izlenmeli ve en yoğun – durgun saatler saptanarak değerlendirme yapılmalıdır.
  • Mümkünse köşe ve cadde seviyesindeki alternatifler seçilmeli, merdiven ile inilip çıkılan lokasyonlar tercih edilmemeli ve çevrede müşteri ulaşımını olumsuz etkileyebilecek fiziksel ve psikolojik (Demiryolu-Mezarlık vb) bariyerlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Düzgün şekil, büyüklük ve yükseklik seçilecek lokasyon için önem taşır. Mümkünse dikdörtgen şeklinde ve en az üç metre yükseklikte olmalıdır.
  • Yerleşim planlaması kullanışlı olmalı, oturum alanları ve tuvaletler mümkünse zemin katta yer almalıdır. Teras ve dış oturum alanlarının bulunmasının müşteri memnuniyeti açısından değer taşıdığı hatırda tutulmalıdır.
  • Hukuksal problemi olmayan, ruhsat alım problemi yaşanmayacak ve mevcut restoranların etki alanı içinde yer almayan lokasyonlar değerlendirilmeli , kira sözleşmeleri uzun vadeli olmalı ve kira bedeli tahmini cironun % 12'sini aşmamalıdır. Alternatif noktalara ait Proforma Kar&Zarar (P&L), satış tahmini, yatırım bedeli dikkate alınarak nakit akışı ve yatırımın geri dönüşü hesaplanmalıdır.
  • Rakipler, sayıları, ciroları, müşteri kitleleri ve faaliyetleri değerlendirmelidir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi Franchise yetkilileri tarafından verilecektir. Siz de bir Yeşil Künefe işletmecisi olmak ve kazanmak için yetkililerimiz ile temasa geçebilirsiniz.